Skip to main content

Vaše mačiatko je súčasťou vašej rodiny

Macskaegészség

Zdravie a pohoda vašej mačky je vašou zodpovednosťou!

Bez ohľadu na to, odkiaľ k vám mačiatko prišlo - z útulku, od chovateľa, priateľa alebo z iného zdroja - stalo sa teraz plnohodnotným členom vašej rodiny.

Poskytovaním rutinnej preventívnej zdravotnej starostlivosti v každom štádiu života - od detstva až po starobu - môžete prispieť k tomu, aby bola vaša mačka čo najzdravšia.

Vedeli ste? Rozlišujeme šesť rôznych životných štádií mačiek

Tieto životné štádiá sú založené na znalostiach fyzického a behaviorálneho dozrievania a starnutia mačiek a umožňujú nám predpovedať, kedy nastanú určité fyzické a duševné zmeny.

Vedeli ste?

Priemerná dĺžka života mačky ako domáceho maznáčika je okolo 13-14 rokov. Hoci dĺžka ich života je rôzna, mnohé dobre opatrované mačky žijú 15 a viac rokov, niektoré 18 až 20 rokov a vo výnimočných prípadoch  dokonca 25 alebo až 30 rokov.

Ideálny čas na vytvorenie dobrej rutiny a zvykov je v období dospievania

U malých mačiatok vo veku od 7 mesiacov do 2 rokov, ktoré sa učia loviť alebo medzi sebou bojujú formou hry, sú najčastejšími zdravotnými problémami infekčné choroby a zranenia. Mladé mačky veľmi aktívne skúmajú svoje okolie.

Aj počas fyzického a emocionálneho dospievania mačky venujte neustálu pozornosť jej životným podmienkam vo vonkajšom prostredí.

Nové mačiatko: prvá veterinárna prehliadka!
Mačiatka je najlepšie vychovávať hneď počas prvých 6 mesiacov života. Opýtajte sa svojho veterinára ako mačku správne privyknúť na prepravku, nechajte veterinára vyšetriť ústnu dutinu, zuby, uši aj pazúriky. Čím skôr si mačka na tieto kroky zvykne, tým ľahšie sa s ňou bude zaobchádzať v budúcnosti.

A fiatal kor

Dospievanie

Dôležitá etapa života z hľadiska zdravia mačky

Staršie mačky dokážu svoju chorobu majstrovsky skrývať

V neskoršom (seniorskom) štádiu života (11 až 14 rokov) sú zmeny v správaní mačky - napríklad viac spánku a/alebo znížená aktivita - často sotva badateľné. Tieto zmeny by sa však nemali pripisovať iba procesu starnutia. Pre istotu vezmite mačku k veterinárovi aspoň dvakrát do roka.

Buďte opatrný: zmeny zdravotného stavu starnúcich mačiek je ťažké postrehnúť.

Ak má vaša mačka viac ako 15 rokov, je to ""mačka senior"". V tejto pokročilej etape života môže nastať hneď niekoľko problémov súčasne!

Mnohé choroby sú aj v tomto období stále veľmi dobre liečiteľné. Preto by sa zmeny správania nemali pripisovať len staršiemu veku, ale mali by byť riadne vyšetrené.

  • Beugnet F. et al. Parasites of domestic owned cats in Europe: co-infestations and risk factors. Parasit. Vectors 2014, June 25;7:291.

    [Beugnet, F. és munkatársai: A tulajdonossal rendelkező házimacskák parazitái Európában: társfertőzések és kockázati tényezők. Parasit. Vectors 2014, június 25., 7:291.]